Máme pro vás vánoční dárek :)

NUDA V BRNĚ ???

tak to fakt nehrozí :)  

13.-14. 12. 2018

Ve čtvrtek 13. prosince vyrazíme v 7:30 autobusem od školy do Brna, kde na nás čeká návštěva vědecko-zábavního parku VIDA!

A co je VIDA?

No přece zvolání - když objevíte něco překvapivého. "Vida! To jsem nevěděl..." Tak uvidíme, kolikrát během návštěvy řeknete VIDA! Schválně můžete počítat :).

A tady je ochutnávka programů, které už na nás čekají. Pozorně čtěte, které byste si chtěli vybrat.

ESCAPE GAMES

DOKÁŽEME SE DOMLUVIT A SPOLEČNĚ UNIKNOUT? ČAS NEÚPROSNĚ BĚŽÍ...

Ocitáme se v uzavřené místnosti. Abychom se dostali ven, musíme zdolat spoustu zkoušek. Čeká nás adrenalin v podobě fyzikálních a chemických úkolů. Využijeme své znalosti, logiku i důvtip. Na cestě ke svobodě nás provází záhadné černé skříňky. Není možné do nich nahlédnout. My přesto musíme zjistit, jak fungují. Na odhalení únikového kódu máme jen 60 minut! Podaří se nám to, jen pokud budeme spolupracovat.

Alchymisté

Svět je plný zázračných věcí a dějů, které můžeme pozorovat a vysvětlit. Užijete si pokusy, které si ve škole nevyzkoušíte, ale i takové, které můžete doma zopakovat. V tomto programu zjistíme, jaké vlastnosti mají věci a látky, které běžně používáme, i ty, co známe jen z laboratoře. Z kapaliny připravíme pevnou látku, z pevné látky plyn, zasoutěžíme si v rozpouštění ledové kostky a uvidíme, co se může stát, když smícháme jedlou sodu s octem.

Určitě si přečti : ZDE

Barevná chemie

Chemie není jen těžká, dokáže být také krásná a zábavná. O tom se na vlastní oči přesvědčíme u série barevných pokusů. Zjistíme, jaký je rozdíl mezi mícháním obyčejných barev a chemických látek. Povíme si, co je to chemická reakce a hned několik si jich vyzkoušíme. Nakonec si každý odnese domů malý, vlastnoručně vyrobený dárek, který mění barvy. Starší badatelé se navíc mohou pokusit odhalit tajemství neznámé zkumavky. 

Určitě si přečti : ZDE

Mysli na smysly

Jakou roli má v těle náš mozek a co je nervová soustava? Jak fungují naše smysly? Ve skupinách postupně navštívíme různá stanoviště reprezentující jednotlivé lidské smysly. Zde si vyzkoušíme a změříme svá smyslová vnímání. Zjistíme, jaké jsou v této oblasti mezi lidmi rozdíly. Splněním úkolů na "smyslových stanovištích" získáme dílčí indicie, které nás v závěru dovedou k názorné představě o nervové soustavě jako celku.

Určitě si přečti na, co se můžeš těšit : ZDE


Čas na čas

Pojďme se společně podívat, jakým způsobem měřili čas naši předkové a zažít si na vlastní kůži, jak dlouhá či krátká může být minuta při různých aktivitách. Sestrojíme si vlastní časostroj a také přesýpací hodiny, které si můžete odnést domů. A zjistíme, že čas souvisí prakticky s každým předmětem, který nás obklopuje - ať už je to kámen, tužka či sklenice vody.

Mrkni více : ZDE


Sáhni na zvuk

Hudební nástroje lze vyrobit z ledasčeho. Třeba i z roury, plastového pytle nebo izolepy. Jak se v nástrojích tvoří zvuk, odhalíme nejlépe, když si na ně sami zahrajeme. K důkladnému pochopení nám pomůžou pokusy s pružinami, Chladniho obrazci, gramofonem a ladičkami. Na závěr si sami ozvučíme krátký němý film. Program hravou formou přiblíží podstatu vzniku zvuku a umožní zahrát si na nástroje i lidem bez hudební průpravy.

A tím tady nekončíme, možná shlédneme Vědeckou show, či 3D film a vydáme se do prostor expozic, kde je umístěno 170 interaktivních exponátů.

Mrkni více : ZDEA pak už nabiti zážitky odjedeme autobusem do Sluňákova, kde bude čekat teplá večeře a postel :).

Ráno se nasnídáme a podle počasí se rozhodneme, zda-li vyrazíme do 

Olomoucké ZOO anebo do Pevnosti poznání, což je interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci.

No, a pak už hurá domů. Ke škole dojedeme ve 13:30, a tak stihneme výborný oběd ve školní jídelně!

Čeká nás přes 170 interaktivních exponátů, díky kterým můžete objevovat, jak funguje svět kolem nás. Unikátní stálá expozice je rozdělena do pěti tematických celků: Planeta, Civilizace, Člověk, Mikrosvět a Dětské science centrum.

Sraz: v 7:30 před 8. ZŠ 13. prosinceŠ

Návrat: v 13:30 k 8. ZŠ 14. prosince

S sebou :


AKCE JE NYNÍ POUZE PRO ŽÁKY 8. ZŠ

Děkujeme finanční podpoře Magistrátu města F-M, díky které je akce výrazně levnější,  a vedení 8. ZŠ za pomoc s organizací.