Proběhlé PROGRAMY 

 aneb Co jsme si všechno pro(u)žili

ÚNOROVÁ SOBOTNÍ ŠKOLA - 24.ÚNORA

( v sekci Novinky najdete nejaktuálnější informace a odkazy)

Ahoj, tak únor už je tady a myslím, že prográmek by opět neměl být zklamáním. Doufám spíše v opak. Mimojiné bych ještě chtěl upozornit, že budeme pořádat letní tábor. Ten bude jednoduše tím nejlepším, co jsme schopni připravit. Tak neváhejte se přihlásit dokud jsou místa. Můžou i ti, kteří na Sobotní školy nechodí. Také chystáme nejspíše v dubnu další vícedenní Sobotní školu.

No prostě mě to baví, tak jedeme bomby :) A zde už slibovaný únorový program :

NERF ARÉNA - Lukáš Plánička a Radka Kulhánková

Musím říct veleúspěšný program a prosili jste mě, ať ho ještě zařadím. Lektoři říkali, že můžou pouze v únoru, tak je tady máte... NERF pistole dostanete nebo si můžete i přinést. Tělocvična se opět promění v bojiště a je pravý čas ukázat taktické uvažování, chladnou hlavu, bystrou mysl a přesnou ruku. Takže pozvedněte kolty a staňte se legendou !!!

DESKOVÉ HRY - Tomáš Chrobák

Já jsem si dal na další tři programy úkol potrénovat, či rozšířit vaše logické uvažování, či ukázat krásy, tak zajímavého oboru jako je matematika. Začneme tímto. Jsem velkým příznivcem deskových her, na škole jich máme spousta, tak si mnohé zahrajeme, či naučíme. Např. se můžete těšit na Autoblock, Ubongo, Jungle Jam, Duch, Černé historky, 6 bere, Logik a mnoho dalšího. Pokud máte nějakou fajn kratší deskovou, či logickou hru berte s sebou.

NEVIDITELNÝ SVĚT (biologie) - Svatava Svobodová

Konečně.... se mi povedlo přesvědčit naší učitelku přírodopisu a biologie, ať vytáhnete mikroskopy, kádinky a uvidíte svět kolem nás zcela jiným pohledem.

Staň se na chvíli malým vědcem a prozkoumej tajuplný svět pod mikroskopem. Podíváš se, jak doopravdy vypadají věci kolem tebe, když si je 600x zvětšíš. Vyrobíš si malou tarantuli a možná něco víc......

VE STOPÁCH SHERLOCKA HOLMESE - Martina Matulová

Vyřešte ve skupině jeden z nejslavnějších případů samotného Sherlocka Holmese. Promyslete, zda stopy a indicie, které dokázal rozluštit samotný Sherlock povedou k vyřešení případu i vás. Po boku vám bude stát jeho parťák Dr. Watson, ale pátraní už je pouze na vašem logickém uvažování a detektivním čuchu


LEDNOVÁ SOBOTNÍ ŠKOLA - 20.ledna

Doufám, že jste si zplna užili minulý rok a někteří na rozdíl ode mě neusnuli a oslavili i ten nově příchozí :).

Pokud jste si všimli, že rodiče mají trochu prapodivné nápady a dávají si všelijaká předsevzetí do nového roku, tak pokud máte chuť, mám myslím jedno zajímavé pro vás.

Ne, opravdu nebudeme společně hubnout ani méně utrácet...

Co si třeba říct, že se budu snažit toho co nejvíce nového dozvědět, či naučit??

(Já vím, zní to hrozně, ale je to fakt lepší než hubnout :).

A to se vám před kompem ani telkou moc nepovede. Tak doufám, že se v lednu uvidíme :).

Jedno z mých předsevzetí je, ať vás to stále baví a něco nového, zajímavého vždy přinese.

Programy :

Skládání zajímavých papírových letadélek a soutěž v létání - Michal Popieluch a Martin Popieluch

Věděli jste, že existuje asi 800 možných druhů papírových ledalel, která létají? A věděli jste, že světový rekord v délce letu papírovým poskládaným letadélkem je 29,7 sekundy?

Vybrali jsme pro vás 14 různých modelů papírových letadélek od jednodušších, tradičních až po ty velmi složité a docela exotické ze dvou kusů papíru. Jak by se vám líbilo postavit třeba jednoduché letadélko Prosté křídlo, Tradiční, Oštěp a Forsáž nebo tuponosé letadélko Malý průzkumník, Létající W a Kudlanka? Ti zručnější a trpělivější zvládnou i pokročilé, neobvyklé či speciální modely Nakamura, Kaloň, Vesmírný koráb, Bumerang, Sup, Kladivoun nebo Klingonská loď.

Během naší lekce se pokusíš postavit podle návodu alespoň 2 letadélka ze dvou různých kategorií a stanovit jeden ze školních rekordů v doletu na vzdálenost.

James Bond tě opět zve do Casina - Tomáš Chrobák a tým barmanů a krupiérek

Znáš pravidla Texas Holdem Poker? Už sis někdy zahrál? Podíváme se, kolik je v něm ukryto matematiky - pravděpodobnosti, kombinatoriky a psychologie. Vše vyvrcholí tím, že si zahrajeme malý turnaj. Samozřejmě nebudou chybět nejzajímavější drinky z celého světa a mnoho dalšího.

A možná dorazí si zahrát i samotný James Bond :).

Běžky - Biatlon - Vítek Pyško

Bude náhradní program - Nebojte biatlon s NERF pistolema vás nemine, akorát bude uvnitř a pak dáme ty nejlepší hry v tělocvičně.

Světový pohár v biatlonu na 8. ZŠ. S běžkami i bez nich, s puškou i bez ní. Záleží, jestli nám bude počasí přát. Obě varianty budou zábavné a prověří tvoji přesnost a rychlost. Třeba objevíme budoucí legendy biatlonu.

Těším se na Vás - Vítek Pyško

(poznámka k programu Běžky - Biatlon - zde bude záležet na sněhových podmínkách. Myslím, že to může být super. Kdo má svoje běžky, tak s sebou, jinak půjčíme. Kdyby nebyl sníh, vezměte si věci do tělocvičny a Víťa má náhradní parádní program plný her.

Běžky jsou samozřejmě k zapůjčení, případně berte svoje.

Pokud byste byli např. po nemoci, či nemohli cvičit, tak určitě nezabalte celou akci, zajdete případně na nějaký program 2x.)

Údolí Pyramid a státy Balkánu - Radek Kubla

Radek je celoživotní cestovatel, který běžně přednáší různě po republice. Naše akce ho zaujala a slíbil mi, že nás v lednu navštíví.

Balkánské republiky - Bosna a Hercegovina, Makedonie, Srbsko

jsou neuvěřitelně zajímavé země a sám tam jezdím mnohem raději než na západ. Přijdi si prohlédnout fotky a videa z těchto zajímavých končin.

Jako perlu celého programu se určitě dozvíš o možná nejstarších a největších pyramidách světa

https://www.energiesrdce.cz/bosna-a-hercegovina/udoli-pyramid

2017

listopad

Dvoudenní víkendová škola aneb Víkend ve čtvrtek a pátek 30.11. až 1.12. 2017

A je to tady. Věřím, že hlavní odměna za soboty strávené s námi ve škole jsou nové zkušenosti a poznatky, přesto vás ale čeká něco dalšího.

Na konci listopadu vyrazíme během čtvrtku a pátku na dvoudenní akci pod záštitou školy a díky finanční podpoře statutárního města Frýdku-Místku, takže omluvenku nemusíte řešit. Absence se nezapočítává. Na co se můžete těšit????

Prožijete čtyři programy, stejně jako na našich sobotních školách. Tentokrát ale budou probíhat jinde - na Albrechtově střední škole v Českém Těšíně, kde budeme pracovat se špičkovým vybavením pod dohledem opravdových odborníků, kteří se nám budou věnovat.

Čtyři programy, na které se můžete v Českém Těšíně těšit:

Kreativní "knížecí" workshopy na "Albrechtovce"

1) POLYGRAFIE

Vyrábíme deník šlechtice

Kníže Albrecht si rád psal příběhy svých dobrodružství nebo si prostě rád zapisoval dobré skutky.

Vyrobíte si jednoduchý deník pomocí provázků a několika děr v papíru. Desky deníku si vyzdobíte originálními "hraběcími" motivy.

Tiskneme monogram na kapesníček kněžny

Kněžna má ráda hrdiny, kteří konají dobré skutky, a ráda je pak odměňuje svými originálními kapesníčky s monogramem.

Naučíte se potisknout "šlechtický" kapesníček/šátek pomocí obyčejné kuchyňské houbičky namočené do sítotiskové barvy přes šablonu. Po fixaci teplem snese i mnoho vyprání.

2) AGRO

Knížecí veterinář a chovatel koní - zkoumáme anatomii koní

Albrecht byl velký milovník přírody a pečlivě se staral o svá hospodářská zvířata. Musel tedy rozumět i jejich potřebám a znát jejich tělo a životní funkce.

Porozumíte lépe pomocí umělých zvířecích modelů tělu zvířat, která nám odpradávna pomáhala v dopravě nebo nám poskytovala základní potraviny jako jsou mléko a máslo.

3) GASTRO

Připravujeme knížecí pochoutky s příchutí podzimu

Kníže byl velký labužník a díky svému hospodářství měl i kvalitní potraviny, ze kterých mu jeho kuchaři a cukráři uměli připravit skvělé pochoutky. Ctil ovšem sezónní potraviny a neplýtval dovozem drahých surovin.

Naučíte se připravit jednoduché a dobré svačinky a předkrmy ze sezónních produktů přírody pro své kamarády nebo překvapit zdravou večeří rodiče.

4) SPORT

Hrajeme knížecí ringo

Albrecht také rád sportoval. Ringo je inteligentní kolektivní hra, při které musíte myslet strategicky, být hbití a zruční a překvapit soupeře svou rychlostí a vzájemnou spoluprací.

Ale nebojte se, že by to bylo vše :) - pak se přesuneme na Višňovku a ještě se těšte na:

speciální exkruzi do Marlenky - orientační běh - stavění nejvyšší špagetové věže

A samozřejmě další a další... Nějaké překvapení si přece jenom necháme :).

Cena: 100 Kč

Sraz: v 7:15 na vlakovém nádraží ve čtvrtek 30.11.2017

Návrat : v 12:30 k 8. ZŠ v pátek 1.12.2017

Zúčastnit se můžou pouze žáci 3. až 9. třídy.

Co udělat pro to, abys mohl jet: p. učitelce Ditě Volné nebo Ivoně Popieluchové odevzdej přihlášku a 100 Kč a kopii kartičky pojišťovny.

S sebou: jídlo na čtvrtek - pití bude zajištěno, večeře bude teplá na chatě a samozřejmě bude i snídaně

spacák, přezůvky, vhodné oblečení a obutí i náhradní (bude prosinec a strávíme dost času i venku), hygienické potřeby, blok, prupisku, hudební nástroje, čelovku.

KAŽDÝ SI NABALTE BATOH SE SPACÁKEM, KDE BUDETE MÍT VŠE, KROMĚ BATŮŽKU, V NĚMŽ BUDETE MÍT VĚCI, KTERÉ POTŘEBUJETE DO 16 hod (jídlo, pití, papír, prupiska).Říjen

Sobotní škola hrou 2 - 21.10.2017

Ahoj. Mám pocit, že bych to napsal snad u každé školy, ale tenhle měsíc bude program fakt špičkový :). Proč? Protože kromě Toma Pyška a mě, už "okoukaných" lektorů :), mám dva další super programy.

Za prvé se můžete těšit na Bena ze 7.D, který s bráchou Maxem a taťkou Zdeňkem přijde povyprávět o Japonsku, kaligrafii, atd.

Jako druhý lektor přijde můj bývalý žák, který pracuje ve firmě Únikovky - více se dozvíte v popisu.

Takže neváhejte, doražte a klidně můžete vzít s sebou i kámarádky či kamarády z jiné školy. Pokud bude místo, není problém.

Na co se můžete těšit:

Benjamín, Max a Zdeněk Navrátilové

マックスとベンヤミンナブラティル (Maxu a Benujaminu Naburatiru) - japonští Češi nebo čeští Japonci?

O tom, jaké to je nastoupit do japonské školy a neumět ani slovo japonsky, a jak dlouho to trvá, než se domluvíte. Jak se dají trávit české letní prázdniny v japonských školních lavicích. Jaké zvyky, kamarádské kousky, a třeba sporty se v předalekém Japonsku provozují, jak a co Japonci čtou, něco o japonských komiksech "manga" a také, co všechno se může ocitnout na jídelním stole v česko-japonské rodině. Nebo o tom, jak může basketbal a sport pomoci získat kamarády na celý život na druhém konci světa. Kluci vás naučí, jak napsat a vyslovovat vaše jméno v japonštině, a také, jak poděkovat a pozdravit v jejich druhém mateřském jazyce.

BITVA O HELMŮV ŽLEB - Tomáš Chrobák

Skřetí armáda se rychle blíží... Jediná šance je opevnit se v poslední nedobyté pevnosti. Hrádek na hřišti Marie Majerové může být poslední šance před vítězstvím zla. Vlajky opět zavlají, bakule budou svištět vzduchem, beranidla bušit do vrat hradu. Rozhodni se, zda se přidáš k Legolasovi a pokusíš se zachránit náš svět, či vstoupíš jako velitel do Sauronovy skřetí armády a zmocníš se s ním celého světa.

https://www.youtube.com/watch?v=JD-iWwdTRVs

TAJEMNÉ BOXY - Lukáš Novotný

Čeká vás první prográmek, na který jsem si pozval firmu, a nepochybuji, že to bude pecka. Budete v týmu řešit tři tajemné boxy, do kterých se musíte dostat. Který tým zvládne všechny nástrahy nejrychleji? Mrkněte na video

https://www.youtube.com/watch?v=POYjuuvHRKo

HAVAJSKÝ HUDEBNÍ NÁSTROJ - Tomáš Pyško

Byli jste někdy na Havaji? Asi ne, že? Možná jste jedli pizzu s ananasem, která se jmenuje Havaj. My se společně pokusíme nakrmit naše uši hudbou. Vyrobíme si ze dřeva jednoduchý havajský hudební nástroj! Kočka leze dírou na Havaji :).

PROSINCOVÁ ŠKOLA - 16. prosince

Vánoce jsou krásný čas. Plno dobrého jídla, nemusíme do školy, venku občas zbytky sněhu, prostě taková pohodička. Pro mě byl vždy ale ve vzduchu přítomen jeden nepříjemný stres... Co dám mamce a taťkovi pod stromeček? Říkali: "Tomášku, nedělej si s tím vůbec hlavu, něco pěkného nám třeba vyrob nebo nakresli."

A to byl můj konec...

Ruce mám obě levé a malovat vůbec neumím, takže taťka každý rok dostal nové ponožky a mamka nějaký malovaný hrneček.Milí účastníci sobotních škol, mám pro vás dárek... Prosincový program jsem poskládal tak, abyste se naučili péct luxusní cukroví, ve výtvarných dílnách vytvořili nádherné skleněné výrobky, sehráli ve skupině vánoční přání, které vám vypálíme na cd a které si můžete pustit na Štědrý den. A ať to přece jenom je i akční, tak se tělocvična promění v NERF ARÉNU a pochopíte, že jakékoli akční hry na kompu jsou hodně slabý odvar...
PROGRAM:

NERF ARÉNA - Lukáš Plánička, Radka Kulhánková

Už jsi slyšel o pistolích NERF? Pokud ne, tak si něco najdi. Tělocvična se promění v arénu. Každý z vás dostane svoji pistoli a zúčastníte se mnoha soubojů a bitev. Tentokrát nemám program, ale na tohle se tak těším, že se

s vámi přijdu určitě utkat ;).

Christmas fun and yum! - Dita Volná

Bude to sladké, bude to zábavné... Tentokrát "pečeme" nepečené cukroví, ale taky upečeme něco pečeného a uděláme si pěkně vypečenou Sobotní školu :). Takže vážení pekači a pekačky :), těším se na pečení, nepečení s vámi! Upečená (ne uJečená) Dita.

Výroba třeba vánočních dárků - Markéta Dembková

S Markétou zažijete výtvarný kreativní program, kde si vyzkoušíte netradiční výtvarnou techniku s akrylovou pastou a lihovými barvami, odnesete si domů dekorativní "kachli" dle vlastní fantazie a také si vyrobíte osobní dárek pomocí smaltovacího prášku...

Táňa Rychecká - Vánoční videoklip

Čas vánoční je o nás, o našem poslání, našich přáních - v sobotu formou natočení krátkého videoklipu pošleme všem blízkým vzkaz, který bude od nás a o nás :). S sebou klidně pár vánočních rekvizit, klidně kostým, čepku, cokoliv, co bude mít podtext Vánoc. Vymyslíme si scénář a v dnešní době youtuberů si něco natočíme...

Než tu budou prázdniny, vyzvednete si vypálené cd :).

Přihlašujte se klasicky vhozením přihlášky do krabice v Horním Peckově a pak zapsáním na arch.

(Kdo není z 8. ZŠ, tak na můj mail: chrobakt@seznam.cz.)

Míst je jen 64!

Sraz: v 9:00 před 8. ZŠ 16. prosince 2017

Konec: v 15:00 před 8. ZŠ

S sebou: přezutí do tělocvičny, sportovní oblečení, papír, tužku, svačinu, pití, kartičku pojišťovny, 200 Kč

2016

Říjen

Jakub Míček - výborný kuchař a majitel gastropodniku tě naučí uvařit či upéct dobrotu, jejíž tajný recept děděný z generace na generaci ti budou závidět i rodiče.

Petr Gaj - "Zachraň život" - záchranář z frýdecké nemocnice nás přijde naučit několik dovedností, které jsou důležitější než jakékoli učivo.

Tomáš Chrobák - "Šifra mistra Chrobáka"

Vydej se do samotného podzemí školy, či případně prozkoumej školní půdu. Pokus se prolomit kódy a objev záhady, které se v naší škole skrývají, neobjeveny po dlouhá desetiletí. Nejúspěšnější z vás třeba naleznou záhadnou šifru, kterou se mohou pokusit prolomit, a tím získat bájný Osmičkový grál.

Tomáš Pyško - Sestroj ve školních dílnách model auta poháněný balónkem, vyhraj závody F1 a získej věčnou slávu a zajímavou cenu.

Listopad

David Březovják, Dan Svoboda - Dva zkušení horolezci si pro tebe připraví základy uzlů, nacvičíš slanění, prusíkování a jištění. Určitě nebudou chybět hry jako průchod pavučinou, atd..

Tomáš Chrobák - "Vajíčko parašutistou"

Staň se leteckým konstruktérem. Nakup za dolary, co nejlevněji u chamtivého obchodníka materiál.

Vymysli a sestroj jakýkoli typ padáku a dokaž z třetího patra školy shodit vejce tak, aby dopadlo neporušené.

René Gavlas - A dáme trochu hudby. Rozbubnuj celou školu, najdi rytmy se zbytkem skupiny.

Vyzkoušej hudební nástroje, které jsi zřejmě ještě neviděl. Bude to hukot!!!

Petr Gaj - "Zachraň život"

- záchranář z frýdecké nemocnice nás přijde naučit několik dovedností, které jsou důležitější než jakékoli učivo (přesunuta přednáška).

Prosinec

Tomáš Pyško-Merkur není jen nejmenší a Slunci nejbližší planetou ve sluneční soustavě, ale také název stavebnice, se kterou prožijeme sobotní dopoledne. Na krátký čas se staneme elektrotechniky, či elektroniky, budeme svítit, bzučet, točit.

Radek Chrobák - povoláním psycholog. A ať se všichni neptáte. Ano, je to můj brácha J.

Vesmír v každém z nás
Co je to mozek? Čím nás fascinuje a jak funguje? Je možné žít se "zalepeným" mozkem nebo když má v sobě mozek díru? Jak souvisí mozek s IQ? Jak a čím se IQ měří? Co kromě IQ je pro nás v životě důležité? Těšte se na mnoho zajímavosti ze světa psychologie, ukázky psychologických testů a mnoho dalšího.

Dita Volná - Vypečené Vánoce aneb jak mlsají Američané

Tentokrát si v naší kuchyňce naladíme vánoční atmosféru "made in USA", budeme si pouštět Jingle Bells Rock a jiné pecky :). U toho se budeme snažit prokousat recepty v angličtině a podle nich upéct skvělé American Cookies! Těší se na vás your chef Dita V.

Tomáš Chrobák - Bakulová bitva na Osmičce

Tento den vstoupí do historie jako den velké bitvy s bakulemi (papírový míček - zmuchlané noviny obalené izolepou) na Osmičce. V tělocvičnách si vybudujete pevnosti, rozdáte hodnosti, vymyslíte strategii a hrrrr na ně :). Vítězové samozřejmě získají zajímavou kořist.

Leden

Michal Podžorný - Potrubí všude, kam se podíváš aneb To jste v tělocvičně ještě nezažili

Staň se "potrubářem"! J. Za pomoci kartonového potrubí různých délek a průměrů budeme přemisťovat různé kulaté předměty z bodu A do bodu B. To vše v nenáročném i náročném terénu a na čas. Přijď se nejen pobavit, ale i zapotit do tělocvičny. Zapřemýšlet nad tím, jak důležitý můžeš být právě ty v týmu jako "potrubář", řídící vlastní díl celého potrubního systému J.

Svatava Svobodová -Objevuj kouzla přírody

Poznej tajemný svět pod mikroskopem, vyrob si sádrové odlitky lastur a vylušti tajemství neviditelného písma.

Táňa Rychecká - Divadlo - první krůčky ke slávě?

Máme tady prvního lektora z řad rodičů J. Postav se na prkna, která znamenají svět. Můžete se těšit, že si vyzkoušíte zahrát "rychlodivadlo" - vymyslíte svůj scénář, rozdáte role a zahrajete příběh (případně můžeme natočit na kameru :).

Tomáš Chrobák - James Bond tě zve do Las Vegas

Znáš pravidla Texas Holdem Poker? Už jsi si někdy zahrál? Podíváme se, kolik je v něm ukryto matematiky - pravděpodobnosti, kombinatoriky a psychologie. Vše vyvrcholí tím, že si zahrajeme malý turnaj. A možná dorazí si zahrát i samotný James Bond :).

Únor

Radek Chrobák

Chcete se projet vstříc Himalájím na střeše autobusu, putovat čtyři dny vlakem přes Sibiř nebo vystoupat 5 000 schodů na posvátnou horu? Pokud ano, tak vás zvu na společné toulání po deseti zemích Asie.

Koukněte na: https://radekchrobak.wixsite.com/chrobak-cestovatel

Michal Popieluch, Ivona Popieluchová -Japonský čajový sítotisk ve stylu samurai

Přeneste se do dávných dob středověkého Japonska, kde se proháněli v lehké zbroji udatní samurajové, hbití ninjové a půvabné geishi. V těchto dobách tito zdatní mužové a krásné ženy uměli i krásně malovat a byli schopni své kresby rozmnožit sítotiskem podobně jako my dnes pomocí moderních tiskáren. Technika sítotisku patří mezi nejstarší techniky tisku na Zemi a dodnes se praktikuje v grafickém umění a především při průmyslovém potisku textilu a skla. Během dopolední lekce si nakreslíš dle předlohy jednoduchý japonský motiv - samurajskou značku nebo romantický oděvní vzor pro dámské kimono, pomocí sítotisku ho natiskneš na obálku vlastnoručně vyrobeného bloku s japonskou vazbou. Na závěr si vyrobíš vlastní placku s tímto motivem a v pondělí se můžeš s touto parádou na batohu či mikině pochlubit kamarádům.

Dita Volná- Angličtina, žádná dřina!?

Víš, kolik hvězd je na americké vlajce? Pokud získáš všechny, zelená karta je tvoje! Ale nebude to jednoduché, čeká tě překonávání nelehkých překážek stejně jako první osadníky severoamerického kontinentu.

Tomáš Chrobák - Lagori

Tipuji, že tuhle míčovou hru původem z Indie jsi ještě nehrál. Sám jsem ji hrával kdysi v oddíle a vím, že mě strašně bavila. Tak jsem zvědavý, jak chytne vás J.

Březen

Jakub Miček - Hawai, margarita, šunková, či lentilková ???

Po půl roce k nám opět zavítá šéfkuchař Kuba a naučí vás upéct špičkovou pizzu, kterou si podle vlastních choutek doladíte. Kdo ví, třeba objevíte nějakou novou světoznámou příchuť :).

Petr Piekarczyk - mosty a profily Visutý, zavěšený nebo obloukový? Přesuneš se v čase na začátek 19. století do nových Spojených států amerických a pomůžeš tamním stavitelům silnic a železnic překonat hluboká údolí řek, nebezpečné kaňony nebo zátoky či ostrovy na pobřeží..

Pavel Brtva - Přihraj, chytej, střílej, ale i zdrhej!

Procvič si své schopnosti házet různými předměty, ale taktéž se jim v nejrůznějších situacích vyhnout. Čekají tě nevšední hry jako Ultimate-frisbee, Ringo, Německá vybíjená,... Pouze tvé síly a dovednosti stačit nebudou. Bude třeba jimi přispět v kolektivu a společnými silami zvítězit. Teprve pak bude odměna sladší!

Tomáš Chrobák- Šifra mistra Chrobáka II

Kostlivec Karel vás poctivě celý půlrok pozoroval a nedávno mě informoval, že jste připraveni postoupit v šifře dále, vyrazit za dalšími zapeklitými šiframi, navštívit podzemí školy a nejlepší z vás je ochoten pustit i na půdu školy, kterou už tak dlouho střeží. Šifra začíná v jeho svatyni.

Duben

Michal a Ivona Popieluchovi - Potiskni si originálně vlastní textilní tašku nebo tričko

Během dopolední lekce si navrhneš vlastní grafický motiv a jen s pomocí lepící pásky a několika již připravených šablon si budeš moct potisknout pomocí vlastnoručně namíchané barvy tašku nebo tričko.

(Taška bude připravena, vy si vezměte vlastní čisté triko světlého odstínu bez potisku).

Tomáš Pyško - Elektromerkur Víš, kdo vymyslel kontaktní čočky? Ano, byl to Čech Otto Wichterle a první přístroj na jejich výrobu sestrojil pomoci stavebnice Merkur (rodiče určitě dobře znají).  S Tomášem uvidíte, že dnes je tato úžasná stavebnice zase o level dále a už i pomocíelektrických obvodů sestrojíte neskutečné přístroje.

Kdo ví, třeba pan Wichterle taky takhle začínal :).

Ondra Kruťa s bráchou a taťkou - Jen s batohem okolo světa

Ondra ze 6.D vám povypráví zážitky z cest, které pravidelně podnikají po celém světě. Čeká vás prohlídka parádních fotek, vyprávění nejen o Asii, kde ten život prostě funguje jinak. Rozhodně se nejedná o nějaké přespávání v nóbl hotelích, ale čeká vás vyprávění, jak najít nejlevnější zajímavé ubytování, či jak chutnají místní jídla.

Tomáš Chrobák- Lovci pokladů aneb Orienťák /alternativní program Bakulová bitva II

Do týmu dostanete mapu a vyrazíte hledat v okolí školy ukryté poklady. Rozhodně nestihnete objevit všechny, proto zde bude důležité dobře se orientovat v mapě a rychle se logicky rozhodovat. Staň se nejlepším lovcem pokladů :).

Květen

Dita Volná- FluffyPancakes

Podíváme se, jak známý šéfkuchař Jamie Oliver a jeho pomocníci dělají palačinky, naučíme se nová slovíčka, která budeme potřebovat v kuchyni a nakonec si sami palačinky usmažíme :).

Přines si, co máš v palačinkách rád - marmeládu, ovoce, jogurt.... YUMMY !!!

Can´t wait to taste them!

Michal Podžorný - Vzlétni s padákem

Michal, který s vámi vyráběl velmi úspěšné potrubní systémy, má pro vás další hru, kterou nejspíše neznáte. Můžeš se těšit na super hry s padákem.

Táňa Rychecká - Z pohádky do pohádky

Už je vám určitě jasné, že ve skupinkách sehrajete podle scénáře divadlo. Opět to zkusíme posunout trochu dále. Pokud máte, doneste si libovolný kostým, nějaké hadry, či cokoli, co by šlo použít na pohádku. Myslím, že dohromady vznikne zajímavá směska a následný výtvor třeba vyhraje i Oscara :).

Tomáš Chrobák- Lovci pokladů / alternativní program Bakulová bitva II

Do týmu dostanete mapu a vyrazíte hledat v okolí školy ukryté poklady. Rozhodně nestihnete objevit všechny, proto zde bude důležité dobře se orientovat v mapě a rychle se logicky rozhodovat. Staň se nejlepším lovcem pokladů :)

Závěrečná Sobotní škola - Ostravice

Tak a je to tady!!! Vrchol všech Sobotních škol je už velmi blízko. Zúčastnit se můžou pouze ti, kteří už na nějaké Sobotní škole byli, a věřte, bude to stát za to. Program Vám výjimečně nesdělím celý, protože ho stále "ladím", ale zde Vám nabízím aktivitky, které Vás určitě neminou J.

  • Návštěva lanového parku Opičárna (mrkněte se na internetu, která trasa Vás nejvíce láká).
  • Každý si ve skupině připraví večeři a la Seatonův hrnec (kuře pečené na rozžhavených kamenech zakopané v zemi).
  • Dobývání tábora pomocí bakulí (obří bitva, kdy se utká cca 80 lidí najednou).
  • Les bude dunět rytmem bubnů.
  • Noc strávená ve stanu či v chatce.
  • K nebi budou létat rakety vyrobené z pet lahví.
  • Ze sádry si každý vyrobí obličejovou masku, kterou následně obarví a odveze domů.
  • Kytary a zpívání u ohně až do hluboké noci.
  • Pro nebojácné dobrovolná noční výprava s tajemným poutníkem za dědou od našeho známého Karla J.

Psal bych ještě více, ale nechám si pár překvapení, ať jste zvědaví J.